Priče iz PUŽ-a

Priče iz PUŽ-a su osobne priče naših članova. Vrijedi ih pročitati, jer nije lako izložiti svoj život i život svoje obitelji javnosti. Padovi i usponi, osjećaji koji nas prožimaju, nemoć koju osjećamo u nekom trenutku, naše male pobjede i uspjesi. Ovim pričama želimo vam približiti naše živote, kako biste bolje razumjeli za što se borimo i s čime se na tom putu susrećemo.

Priče iz PUŽ-a su i crtice iz života Udruge. Kako naša Udruga živi 24/365 dana u godini, dešavaju se zanimljive situacije. Kako kreiramo naše aktivnosti, kako ih provodimo, kako se družimo. Kako se veselimo, tugujemo, podržavamo, informiramo…. kako živimo i razvijamo se…

Priče iz PUŽ-a su i izlaganja članova PUŽ-a na nekim od simpozija, kongresa ….

Domagoj

”Nema predaje” – Gordanina priča

(2013.)

Ova priča napisana je 2013. godine. Od tada je Domagoj narastao, obitelj se susrela s novim izazovima. Možda se Goga odluči nastaviti priču.

26.12.2017.

Lea

”Gdje mnogi vide slabost, mi vidimo hrabrost

(2012.)

Danielina priča iz 2012. godine. Čekamo nastavak jer se u proteklih pet godina desilo puno toga.

Pismo

”DRAGE I VELIKE MAME PUŽA,

Hvala Vam prvo što postojite….”

(29.12.2007.)

Ovakve poruke daju nam snage za slijedeći korak. Za slijedeći projekt, slijedeću aktivnost, ideju, napor… Daju nam potvrdu dobrog rada i poticaj za dalje ….

Moje dijete je Marsovac

”oni nemaju uvjeta za prijem takvog djeteta. Ako prime jedno takvo dijete…”

”…ne želi primiti takvo dijete,…”

”…o nemogućnosti prijema takvog djeteta. Za prijem takvog djeteta …”

(2002.)

Andrija, dječak Marsovac, član PUŽ-a,  danas je mladić, student politologije u Zagrebu.

Deklaracija

stručnjacima za posebne potrebe

Od stručnjaka očekujemo:

(31.03.2001.)

Deklaraciju su napisali sudionici roditeljske grupe u okviru MATRA I projekta – Programa društvenih promjena, pokrenut inicijativom Zaklade Nizozemska-Hrvatska i Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Nizozemske.

06.01.2018.

Roditeljska grupa

Djelovanje i uloga roditelja

”Udruge su roditeljima velika pomoć. U udrugama roditelji izmjenjuju informacije i tako se dolazi do cjeline što se sve može, kako i gdje. Ulaskom u udrugu “PUŽ” mnoga lutanja su mi skraćena i osigurana informiranost na raznim poljima. Velika stvar je upoznati ljude s problemima poput mojih i čuti njihova rješenja. Meni  puno znači pogled na stariju djecu jer svi oni imaju nešto zajedničko….”

(listopad, 1999.)

Izlaganje Maje Tabak, članice Udruge, majka mladića, tada dječačića s cerebralnom paralizom.

Izlaganje na

Simpoziju o osposobljavanju roditelja za primjereni tretman djeteta s cerebralnom paralizom, listopad 1999.

Moj prijatelj

”Prijatelj se s prijateljem igra… Prijatelj prijatelju pomaže… Prijatelj od prijatelja uči…”

(1999.)

Marta, djevojčica iz ove priče, članica PUŽ-a,  danas je odrasla djevojka, studentica Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

VRBA, 02.03.1999.

(Dječji vrtić Vrbik)

Razmišljanja i stavovi o rehabilitaciji djece s cerebralnom paralizom

Potrebno je da fizioterapeuti, liječnici i defektolozi shvate da su roditelji jednako važni članovi tima.

(1996.)

Izlaganje Vesne Budak, osnivačice i predsjednice PUŽ-a, otprilike godinu dana nakon osnivanja Udruge. Vesna Budak je majka mladića, tada dječačića s cerebralnom paralizom.

Izlaganje na

Prvom hrvatskom simpoziju o cerebralnoj paralizi, Pula 1996.

Edukacija i socijalizacija djece s poteškoćama u razvoju

Tri bitna preduvjeta: ohrabriti roditelje, izmijeniti ulogu profesionalnih djelatnika, raditi na jačanju udjela zajednice

(1996.)

Izlaganje Vesne Budak, osnivačice i predsjednice PUŽ-a, otprilike godinu dana nakon osnivanja Udruge. Vesna Budak je majka mladića, tada dječačića s cerebralnom paralizom.

Izlaganje na skupu

”Skrb o djeci”, Vodice 1996.

Objava